پنجشنبه
28
فروردین
1393
نرم افزار قانون همراه مورد استفاده وكلا
نام کاربری رمزعبور رمزعبور خود را فراموش کردید؟ نام کاربری خود را فراموش کردید؟ ایجاد یک حساب کاربری

فروشگاه محصولات حقوقی

برای خرید محصولات ما به

فروشگاه موسسه

مراجعه کنید.

به روز رسانی قانون همراه

به روز رسانی قانون همراهنسخه جدید قانون همراه با پشتیبانی از گوشی های لمسی و امکانات جدید آماده به روز رسانی است.

 

آمار سایت

اعضا : 4848
محتوا : 3699
بازدیدکنندگان : 2163338
صفحه اصلی > اخبار حقوقی > اخبار شورای نگهبان >
ستاد کل نيروهاي مسلح پيگير وضعيت لايحه جامع خدمات رساني به ايثارگران

ستاد کل نيروهاي مسلح پيگير وضعيت لايحه جامع خدمات رساني به ايثارگران
مدير کل امور ايثارگران ستاد کل نيروهاي مسلح گفت: حذف و برگشت "لايحه جامع خدمات رساني به ايثارگران" از مجمع تشخيص مصلحت نظام و تصويب نشدن طرح متمم آن به هيچ عنوان مورد قبول اقشار ايثارگر جامعه نيست.   
سردار سرتيپ "ناصر سعيدي" روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار دفاعي ايرنا با اشاره به تاريخچه تدوين لايحه ايثارگران در دولت قبل از رياست دکتر احمدي نژاد افزود: لايحه ايثارگران در 10 سال پيش و در سه دوره مجالس ششم، هفتم و هشتم مطرح بوده که اين لايحه 79 ماده دارد و هم اکنون نيز طرحي از جانب کميسيون اجتماعي مجلس مطرح است و تکميل کننده لايحه قبلي بوده که داراي 27 ماده مي باشد.
وي با اشاره به اينکه لايحه در مجلس ششم تصويب شده و به شوراي نگهبان رفته اما با اختلاف نظر مجلس و شورا به مجمع تشخيص مصلحت ارسال شده است، ادامه داد: موارد اختلافي مجلس با شورا در خصوص بار مالي آن بود، زيرا ميزاني که دولت در آن زمان براي تامين بودجه اين لايحه در نظرگرفت براي اجراي لايحه، ميزاني ريالي به آن اضافه شد و برسر اين موضوع اختلاف ايجاد شده است.
سعيدي با تشريح ارسال لايحه جامع ايثارگران به مجمع تشخيص مصلحت و روند بررسي آن نيز تصريح کرد: از اين لايحه نزديک به هشت ابهام گرفتند که در دوره قبل طي توافقي که با مجلس صورت گرفت، تصميم بر اين شد که ابهامات مجمع تشخيص مصلحت در قالب يک طرح به عنوان متمم لايحه از سوي نمايندگان رفع شود.
وي ادامه داد: اين طرح قرار بود ظرف يک تا دو ماه همراه با دستگاه‌هاي مرتبط بررسي شود که دغدغه ايثارگران و جانبازان مرتفع شده و به عنوان يک طرح قانوني منشاء ظهور اين طرح 27 ماده اي است.
سعيدي خاطر نشان کرد: کاستي ها و مشکلاتي که لايحه جامع خدمات رساني به ايثارگران داشت به نحوي در طرح 27 ماده اي ديده شده و در واقع تکميل کننده لايحه است، البته کل دستگاه ها و نهادهايي که ذينفع هستند، بر اين باور مي باشند که تصويب طرح 27 ماده اي مشکلات جريان خدمات رساني به ايثارگران را در قالب يک قانون جامع مرتفع خواهد کرد.
وي گفت: لايحه اي هم که در مجمع تشخيص مصلحت مي باشد، منتظر تصويب طرح خدمات رساني است و اگر آن لايحه به شکل کنوني به تصويب مجمع برسد، نکاتي دارد که باعث تهديد بخشي از حقوق قانوني برخي ايثارگران خواهد شد.
مدير کل امور ايثارگران ستاد کل نيروهاي مسلح افزود: بنابراين لايحه جامع خدمات رساني به ايثارگران اگر در مجمع تشخيص مصلحت نظام تصويب شود، مشکلاتي جدي براي بعضي از اقشار ايثارگر ايجاد خواهد کرد و بخصوص جانبازاني که حالت و وضعيت درصد بالايي در جانبازي دارند و با سختي زندگي مي کنند، ايجاد خواهد شد.
وي با اشاره به اينکه مدت طولاني جريان بررسي اين قانون در مجمع تشخيص مصلحت نظام باعث تعجب جامعه ايثارگري شده است، ادامه داد: ديدگاه هاي مختلف و رويکردهايي در مجمع تشخيص مصلحت نظام و مجلس حاکم است که باعث مي شود تا اين لايحه به دليل اينکه شايد بار مالي به دولت وارد کند، مسکوت گذاشته شود.
سردار سرتيپ سعيدي تاکيد کرد: اين لايحه که نامش جامع و کامل است ولي به هيچ عنوان نه جامع است نه کامل، چون در لايحه ارايه شده به مجلس ششم بيش از 200 ماده داشت ولي با تعديل هايي که در آن صورت گرفت هم اکنون اين لايحه نه جامع است نه کامل، بلکه مانع نيز مي باشد و نمي تواند دغدغه جامعه ايثارگران را برطرف سازد.
وي خاطر نشان کرد: متاسفانه به دليل فشارها و محدوديت هايي که از طرف سازمان مديريت و برنامه ريزي وقت اجرا شده بود، باعث شد نظرات کارشناسي به نحو عميقي از اين لايحه حذف شود که در همان زمان تهيه لايحه در دولت قبل از آقاي احمدي نژاد، ما به اين تصميم اعتراض کرديم. چون فکر مي کرديم که در اين لايحه بايد کارشناسي هاي بيشتري صورت بگيرد.
مدير کل امور ايثارگران ستاد کل نيروهاي مسلح تاکيد کرد: انتظار داريم که هرچه سريعتر به بررسي اين لايحه خاتمه داده شود، زيرا مسير دو تا سه ساله اي که اين لايحه طي کرده به هيچ عنوان براي اقشار ايثارگر قابل قبول نيست و حقيقتا باعث ابهامات زيادي مي شود.
وي ادامه داد: از مجلس اصولگرا انتظار داريم که اين طرح را با فوريت بالا در ايام مبارک دهه فجر به عنوان هديه براي اقشار ايثارگر تصويب کند و مي دانيم که دولت دهم نيز حامي اين لايحه و طرح متمم مي باشد و اين دغدغه ماست اما بهرحال اين تصميم گيري و تعيين تکليف برعهده مجلس اصولگرا بوده و اميدواريم با موفقيت از اين امتحان سربلند بيرون آيد.
سردار سعيدي تاکيد کرد: به هيچ عنوان حذف اين طرح مورد قبول ايثارگران نيست و فرضي محال تلقي مي شود. ولي اين موانع ايجاد شده در سر راه اين طرح نشانه هاي بدي را به ما مي دهد که نگران کننده است.
وي خاطر نشان کرد: تمامي نهادهاي ايثارگري در شکل دادن به اين لايحه و طرح نقش داشتند و در انتهاي کار که منجر به ظهور لايحه اصلي بود، فرآيند را طي کرد که يک مقدار نظرات غيرکارشناسي بر آن اعمال شد.
وي ابراز اميدواري کرد که به زودي اين طرح که تکميل کننده لايحه اي جامع خدمات رساني به ايثارگران است تصويب شده و خدماتي که هم اکنون به ايثارگران در حال ارايه است را قانوني کند

 

سایر اخبار